Kecskés videó!
Mi a Málhás Kecske Klub, kérdések és válaszok!
A Málhás Kecske Klubot olyan emberek hozták létre, akik szeretnek kirándulni, szeretik az állatokat, kiváltképpen a kecskéket, és nem utolsó sorban a jó társaságot. A természetjárás egy eddig hazánkban nem gyakorolt formája a kecskékkel való túrázás. Sokan viszik magukkal a természetbe házi kedvenceiket; a kutyákat, macskákat, görhéket,-mi a kecskéinket. Magyarországon is egyre többen tartanak hobbyból, házi kedvencként „mekegőket”.
Miért jó kecskével kirándulni?
A felkészített kecske sok kellemes percet tud szerezni gazdájának és társaságának a túra idején. Természetükből adódóan, kedvesek, játékosak, és ami még különlegessé teszi őket, hasznosak. Idős emberek, kisgyermekes családok, vagy csak lustább túrázok számára nagy könnyebbséget jelent, ha valaki, jelen esetben a kecske viszi a csomagokat, illetve a kisebb ( 15-20 kg súlyú ) gyerekeket. Kis bevásárló kocsikat húzhatnak maguk után nagy örömmel.
Nem idegen a kecskétől ez a tevékenység?
Nem! Már évszázadok óta használták ilyen, és ehhez hasonló célra, Európa és Ázsia egyes vidékein a kecskéket. Vannak olyan területek még a mai napon is ahol a jól kiképzett és edzésben tartott állatok a hegyimentésben is részt vesznek. Olvasni olyan magashegyi túrázókról akik, kecskék segítségével jutottak igen magas csúcsokra fel.
Mennyit bír el egy kecske?
Általában a testsúlyuk 20-30 %- át tudják hosszabb ideig gond nélkül elhordozni. Kocsiban közel a testsúlyuknak megfelelő terhekkel képesek, akár 15-20 km-t is megtenni.
Melyik állat alkalmas erre?
Mindegyik fajta alkalmas, a méretnek a csomagok hordásában van jelentősége. A legjobb az ürü, vagyis a herélt bak, de gyakorlatilag mindegyik. A kiválasztás legfontosabb feltétele a jó fizikai adottságok mellett a természete. Tízből kilenc kecske szereti az ember közelségét, játékos, ragaszkodó, kedveskedő. A kiválasztást legjobb már születés után elkezdeni. A jelölteket naponta minél többször fel kell venni kézbe, sőt ha kézből cumival eteti az ember, akkor alakul ki a legközvetlenebb kapcsolat. Ezután a kondíció megszerzése és a sétához való szoktatás a feladat. Itt van egy nagyon fontos dolog amire minden kezdő kecsketartó figyelmét fel kell hívni! A kecske nem kutya, vagy más állat, amit veréssel vagy más agresszív eszközökkel befolyásolni lehetne. A kecskét negatív módszerekkel se leszoktatni se rászoktatni nem lehet semmire! Viszont egy kis száraz kenyér darabbal csodákat lehet tenni! Ha megtaláljuk a „gyenge pontjukat” mindent ki lehet hozni belőlük.
Miért pont kecske legyen a házi kedvenc?
1/. Aránylag könnyen és olcsón beszerezhető.
2/. Egyszerűen tarható. A kecske nem igénytelen maximum a gazdája!
3/. A nőstény még tejet is ad, akár 2-3 l/nap, ami nagyon egészséges főleg az allergiás betegséggel küzdőknek jelent segítséget.
4/. Terápiás állatként is kiválóan beválik.
5/. A kecskebogyó természetes tápanyag a kerti vagy a cserepes növényeink számára.
Hogyan szállítsuk az állatot?
A kecske tápcsatornáját Isten úgy tervezte és ezen még az evolúció sem változtatott, hogy szinte folyamatosan eszik és ezért folyamatosan ürít is. Tehát lakásban sajnos nem tartható és a szép új autóban is érdekes, de hasznos (kecskebogyó) nyomokat hagy. Jól viseli az akár két órás utazást is az utánfutóban. Arra kell csak figyelni, hogy a huzat és az eső ne érje őket
Hogyan tartsunk kecskét?
Erről nagyon komoly szakkönyvek vannak.
Ki tartson kecskét?
Idős egyedül álló nénikék, kisgyerekes családok, és mindenki aki szereti az állatokat.
A kecske büdös és más előítéletek!
1/. Minden állat szaga két dologtól függ:
-Milyen körülmények között tartják, ezt talán senkinek nem kell részletezni.
-A nőstényeknek és az ürüknek nincs szaguk, a bakok a párzási idő alatt valóban használnak egy az ember számára kicsit zavaró parfümöt, de ez a szerelem egyik fontos kelléke náluk.
2/. A kecske igénytelen. Csak a gazdája lehet igénytelen, neki is meg vannak a saját igényei. Ezeket persze sokkal könnyebb kielégíteni mint például más állatokét. Takarmányokból sem a rossz minőségűt hanem a más fajtát szereti. Azokat a gazokat, bokrokat fogyasztja szívesen amiket mások már nem esznek meg. Ezzel egyébként a tápláléklánc nagyon fontos helyén áll!
Milyen felszerelés kell egy málhás kecskének?
Elegáns megoldás, ha kantárral vezetjük, de nem sértődik meg akkor sem ha csak egy kutya póráz egyik végén van. A csomagok hordására olyan megoldást kell keresni ami biztosan fenntartja hátán a málhát. Ezekre ötleteket a képek alapján lehet szerezni. Gondolom mondani sem szükséges milyen nagy figyelmet kell fordítani az állat kényelmére is!
Hol lehet kirándulni a kecskékkel?
Elméletilegbárhol, de a lakott településeken elég sok veszély leselkedhet rájuk ( kutyák, autók, stb... ). Az erdőkben vannak szabályok amiket minden kulturált természetjáró betart. Ezek között szerepel az is, hogy lehet egy adott, Pl.: természetvédelmi területen állatokkal ( kutya, macska, kecske ) közlekedni. Ezekről jobb előre tájékozódni.
Milyen speciális események várhatók túrázás közben?
A jól betanított málhás kecske póráz nélkül is követi gazdáját és a nyájat ( a többi turistát ), de figyelni kell rá, hogy nehogy megijedjen valamitől. Tapasztalataim szerint, és a szakirodalom leírásaiból is azt látni, a vadon élő állatok sokkal közelebb merészkednek ha kecskékkel sétálunk.
Nem szabad megengedni, hogy mindenbe belekóstoljanak. Vannak mérgező növények, amiket a kecskék megesznek és nem tesz nekik jót! A teherhordásban sem szükséges világrekordot felállítani. A kecske járása igazodik az emberéhez, de némelyik kicsit lassabban halad. Ezért van idő a természetben gyönyörködni, nem fontos mindig sietni! Az esőt nem szeretik, így a legjobb ha biztosan jó időben kirándulunk velük.
Folytatjuk! |