Tapasztalatok, vélemények a gidaleadásról és kecsketartásról
F.Zs. 2005.04.20. 09:32
Egy öreg juhász mondta: a kecske mind életében , mint halálában és minden porcikájában hasznot hajt az ember számára! Ez régi bölcsesség, és minden szava igaz, de akkor miként lehet az, hogy manapság nem áll meg ez az állítás?
Amióta a www.akecske.gpotal.hu oldalt szerkesztem, elég érdekes tapasztalatokat szereztem és szerzek naponta. Tíz éve foglalkozom kecsketartással, és kisérem figyelemmel az eseményeket. A mondat második fele költői túlzás, mert csak kísérném, ha lehetne. Hogy mire gondolok, az rövidesen kiderül. A Kistermelők lapja 2005/4 -es számában Lengyel Zoltán nagyszerű cikkben számol be az idei gidaátvétel körülményeiről. Ez a leírás pontos képet fest a valóságról, amit saját tapasztalataimból is csak megerősíteni tudok. Viszont a cikk befejező gondolataival, csak részben értek egyet! Két dolgot említ, amit az ágazat fő gondjának tart: egyik a tőkehiány, a másik a szakmai tudás hiánya. Nehéz lenne ezekkel az állításokkal vitatkozni és nem is akarok, de szeretnék a saját tapasztalataimból néhány dolgot hozzáfűzni.
Mi az oka a tőkehiánynak? Lengyel Zoltán jól fogja meg, hogy sokan vannak akik a munkaerő piacról kiszorulva kezdenek neki kecskézni, és mint kényszervállalkozók nem tudnak megfelelő mennyiségű pénzt beletenni az üzletbe. Pedig közgazdasági alaptétel, hogy bizonyos nagyságú tőke nélkül nem működhet semmilyen üzlet sem. Az én tapasztalataim azt mutatják, hogy sokan érdeklődnek a kecsketenyésztés iránt olyanok is, akik rendelkeznek megfelelő tőkével. Sajnos ezek szinte kivétel nélkül vagy el sem kezdik, vagy rövid időn belül abbahagyják a vállalkozást. Ennek okait kutatva egybehangzóan állították: fő problémájuk a piac kaotikus állapota, az ágazat szervezetlensége és az információk teljes hiánya. A magam bőrén tapasztalva teljes mértékben egyetértek ezekkel a kijelentésekkel!
A végéről kezdve: az információk hiánya. Ez a terület amit minden nap tapasztalok. A website működése óta naponta többen keresnek meg levélben vagy telefonon és érdeklődnek a legkülönbözőbb dolgok felöl. A szerkesztőség kicsi de lelkes csapatával megpróbáljuk megválaszolni a kérdéseket, vagy továbbítani azoknak akikről úgy gondoljuk, tudják a választ. A esetek 99 %-ban meg is kapjuk a kért információkat. Sajnos két hely van ahonnan eddig még nem kaptunk semmilyen választ, ez a FVM, illetve a tenyésztői szervezetek. Valamilyen kifürkészhetetlen okból ők nem tartották fontosnak, hogy válaszoljanak a megkereséseinkre. Ha ez csak a mi egyedi problémánk lenne akkor nem is hoznám szóba, de a hozzánk fordulók többsége szintén ezt tapasztalta. Meg vagyok győződve arról, hogy amíg ez a szemlélet nem változik meg gyökeresen addig hiú ábránd az ágazat fejlődését remélni! Amíg csak a Kistermelők lapja az egyetlen ezzel a területtel foglakozó, a nagy közönséghez elérő média, illetve amíg a kecskés szervezetek ilyen autista, elitista módon viszonyulnak a problémához, nem sok jót várhatunk! Talán már nem is kell válaszolni arra a kérdésre, miért képzetlenek a kecsketartók? Kommunikáció nélkül nehéz fejleszteni a szakmai ismereteket.
Részben ide vezethető vissza a piac szervezetlensége és kaotikus állapotai is! Szintén egy saját példa: évek óta először most sikerült a gidákat felvásárlónak eladnom. Ez azért csoda a számomra, mert évekkel ezelőtt már letettem erről a lehetőségről. Ugyanis sehol nem lehetett az átvételről információhoz jutni. Az idén sem jelentkezett egyetlen egy felvásárló sem a megkereséseinkre, de még a piacot szervező (legalábbis a bemutatkozásában ezt állító) egyesület sem érezte fontosnak, hogy az információt eljuttassa a széles nagyközönséghez. Magam is egy véletlenszerűen összejött baráti beszélgetés során kaptam meg az átvevő elérhetőségét. A kérdés mai is aktuális, hiszen naponta többan kérnek telefonon segítséget tőlünk a februárban, márciusban született gidák leadási lehetőségeiről. Ez is jól jellemzi a mostani állapotokat.
Talán kicsit pesszimistának tűnik mindaz amit eddig leírtam! Pedig én optimistán látom az ágazat jövőjét! Ha bárki veszi a fáradságot és körülnéz az Interneten a környező vagy távolabbi országok kecskés honlapjain, igazán meglepő dolgokat tapasztalhat. Mindenfelé jól és sikeresen működnek a kecskés vállalkozások! Meg vagyok győződve róla, hogy nálunk is sok ember számára biztos, és elfogadható megélhetést tud biztosítani a kecskékkel való foglakozás. Gyorsan és látványosan orvosolni lehet a felmerült problémákat!A megoldás mindanyunk közös érdeke, és ezért egy kis összefogással hamar felfelé ívelő pályára kerülhet ez az ágazat is!
|